Czy wiesz, że C.S. Lewis napisał nie tylko "Opowieści z Narnii"? Błyskotliwe i pełne przewrotnego humoru "Listy starego diabła do młodego" to jedna z najbardziej oryginalnych książek w kanonie literatury religijnej: zbiór rozważań o chrześcijaństwie, pokusach i zmaganiach o ludzką duszę w formie korespondencji kusicieli z piekła rodem.
Pierwszy z 31 listów został opublikowany w czasopiśmie "The Guardian" 2 maja 1941 roku, a cały zbiór w formie książkowej (ang. The Screwtape Letters) ukazał się rok później. Dzisiaj ta pozycja należy już do klasyki literatury chrześcijańskiej. W Polsce doczekała się ponad dwudziestu wydań - najnowsze z nich, z roku 2020, to kolejna inicjatywa wydawnictwa Media Rodzina.
Krętacz (ang. Screwtape), mistrz w sztuce kuszenia, podsekretarz departamentu, pisze listy do swojego bratanka Piołuna, początkującego diabła. W każdym z nich doradza niedoświadczonemu kusicielowi, jak radzić sobie z "pacjentem" - przydzielonym mu człowiekiem, którego ma krok po kroku prowadzić w stronę piekła i "chronić" przed wpływami "Nieprzyjaciela". Jest to zadanie wymagające przemyślanej taktyki, bo niebiańskie służby zrobią wszystko, by pokrzyżować mu plany.
"Listy starego diabła do młodego" porusza poważne tematy w zabawny sposób; lekkiej formie towarzyszy głęboka refleksja o prądach umysłowych epoki, ateizmie oraz wierze w obliczu wojny, cierpienia i niedoskonałości wspólnoty Kościoła. Książkowe diabły skupiają się na niełatwych relacjach kuszonego, zastawiają pułapki myślowe, podsycają złudzenia, a także pielęgnują pozornie błahe wady i słabości, które okazują się najbardziej niebezpieczne dla duszy człowieka.