Czym jest zło? Jak definiuje nasze życie i jak je rozpoznać? C.S. Lewis w książce "Podział ostateczny" ukazuje swoje zdolności literackie z zupełnie nowej strony i zabiera Czytelnika w podróż pełną przemyśleń i refleksji o moralności.
C.S. Lewis pragnie zrozumieć i wytłumaczyć istotę zła. Czym jest? Jak ją rozpoznać? Autor postanowił pomóc ludziom, aby nie pobłądzili w swojej pośmiertnej podróży. Należy ruszyć we właściwą stronę, podejmując słuszne decyzje za życia. "Podział ostateczny" skłania Czytelnika do przemyślenia swojej egzystencji oraz do bieżących rozważań o życiu doczesnym.
Autor przedstawia moralny zarys ludzkości jako ogółu, ale skupia się także na jednostce w postaci statystycznego człowieka. Wszystkie dylematy moralne, dobre i złe uczynki składają się na cenę, jaką zapłacimy za metaforyczny autobus, który po śmierci zabierze nas w jednym z dwóch możliwych kierunków - Piekło albo Niebo. Czy ludzie są zbyt przyzwyczajeni do swojej fizycznej postaci? W końcu to nie ciało definiuje człowieka, jest jedynie naczyniem na duszę. Ciało może również być przyczyną złych decyzji, które uniemożliwią podróż we właściwym kierunku.
Clive Staples Lewis stworzył fascynujące historie zarówno dla młodzieży, jak i starszych Czytelników. Zmusza do przemyśleń oraz refleksji nad życiem i kierunkiem, w którym zmierza ludzkość. "Podział ostateczny" pozwala doskonale zrozumieć punkt widzenia autora, który pragnie wyjaśnić pojęcie zła. C.S. Lewis znany jest przede wszystkim z bestsellerowej serii "Opowieści z Narnii", składającej się z 7 części. Pozostałe książki autora są w znacznym stopniu głębokimi przemyśleniami na temat codzienności, religii i wiary. C.S. Lewis ma w swoim dorobku literackim takie tytuły jak: "Bóg na ławie oskarżonych", "Błądzenie pielgrzyma", "Listy starego diabła do młodego" czy "Diabelski toast"