"Chrześcijaństwo po prostu" to książka dla tych, którzy pragną wierzyć w Boga, ale intelekt, odkrycia współczesnej nauki i brutalna rzeczywistość nie pozwalają im pokładać nadziei w nauce Chrystusa. Pamiętajmy, w jakich okolicznościach Lewis przemawiał do słuchaczy BBC. Dookoła szalała wojna, więc wielu ludzi zadawało sobie pytanie, czy może istnieć dobry Bóg, który dopuszcza do takiego zła? Ta swoista sprzeczność nie daje spokoju wielu gorliwym chrześcijanom.
Sprzeczności i anachronizmów jest znacznie więcej. Człowiek myślący nie może ich nie dostrzegać. "Nie mam zamiaru całą wieczność grać na harfie" - mówią ci, którzy nie dostrzegają, że anielskie chóry, korona i światłość to jedynie symbole. Lewis sam miał wiele wątpliwości. Do ich rozstrzygnięcia doszedł na drodze intelektualnej. Na tematy religijne dyskutował też często choćby ze swoim przyjacielem, J. R. R. Tolkienem.
Najbardziej znanym dziełem Lewisa jest oczywiście cykl powieści fantasy dla młodzieży "Opowieści z Narnii". Powstawały one od 1950 do 1956 roku. Mimo upływu lat nie straciły na uroku. Opisane w nich historie nadal zachwycają, oczarowują i nie pozwalają oderwać się od lektury. Propagują wartości chrześcijańskie oraz te w pełni uniwersalne, jak przyjaźń, szlachetność i odwaga.
Czytelnicy, którzy niegdyś zachwycali się niezwykłymi przygodami bohaterów "Opowieści z Narnii" znajdą na kartach "Chrześcijaństwa po prostu" pełen życzliwości i szacunku wykład zasad współczesnej, chrześcijańskiej duchowości. To książka dla wątpiących, poszukujących i dla tych, którzy pragną umocnić się w wyznawanych przez siebie wartościach.